PROPOZYCJA REKOLEKCJI ON-LINE. zachęcamy do skorzystania i przeżycia
#GŁOŚCIEwPOŚCIE Zapraszamy! Od Środy Popielcowej będą na stronie
WIELKI POST 2021 pojawiać się filmy przygotowane przez kilka ekip z naszej diecezji.
Dla dzieci:
Ks. Grzegorz Piekiełko – w poniedziałki (22 lutego, 1 marca, 8 marca)
Ks. Paweł Wawak – w środy (17 lutego, 24 lutego, 3 marca, 10 marca, 17 marca, 24 marca)
Dla młodzieży:
Ks. Damian Broda & Ks. Jakub Kuliński – we wtorki (23 lutego, 2 marca, 9 marca, 16 marca, 23 marca)
Ks. Filip Magiera & Ks. Przemysław Gorzołka – w niedziele (21 lutego, 28 lutego, 7 marca, 14 marca, 21 marca, 28 marca, 1 kwietnia)
Ks. Kamil Kuchejda – w piątki (26 lutego, 5 marca, 12 marca, 19 marca)
Ks. Wojciech Nowak & Ks. Maciej Godzieszka – w czwartki (25 lutego, 4 marca, 11 marca)
Dla dorosłych:
Ks. Marek Studenski – (17, 18, 19 lutego)
Ks. Jan Dziedzic – (20, 21, 22 lutego)
Ks. Antoni Dewor – (19, 20, 21 marca)
Ks. Przemysław Sawa – (6, 7, 8, 9 kwietnia)
Grafiki rekolekcji Serce Ojca do wykorzystania na stronie internetowej znajdują się w zakładce MATERIAŁY
Mamy nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie. Serdecznie zapraszamy do współpracy!
Posłuchaj, podziel się, zaproś do posłuchania.
Razem z nami weź udział w tej wielkopostnej misji #GŁOŚCIEwPOŚCIE
Będziemy publikować:
YouTube
Link do kanału diecezji na Youtube
Link do playlisty Rekolekcje Wielkopostne 2021 #GŁOŚCIEwPOŚCIE
FACEBOOK
Link do fanpage diecezji
Link do zakładki na Facebook programu rekolekcyjnego (link będzie poprawnie działać od niedzieli 14 lutego 2021)
INSTAGRAM
Link do profilu diecezji
SPOTIFY – będziemy kontynuować spotkania
Biskup Roman Pindel – BIBLIA – SŁOWA ZYCIA
Ks. Marek Studenski – SZKLANKA DOBREJ ROZMOWY
Ks. Mateusz Kierczak $ Ks. Piotr Góra – DOPOWIEDZENIA
MATERIAŁY TVP
Redakcji Audycji Katolickich TVP dotyczące Rekolekcji wielkopostnych w TVP3
Redakcja Audycji Katolickich wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu wiernych, przygotowuje cykl spotkań rekolekcyjnych wielkopostnych dla trzech grup: dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Rekolekcje emitowane będą w TVP3 w następujących terminach i porach.
Rekolekcje dla dzieci 22-24 marca (poniedziałek-środa), godz. 9:30, TVP3
W czasie pandemii, kiedy dzieci mają utrudniony kontakt nie tylko z rówieśnikami, ale również mają trudności z uczestniczeniem w życiu Kościoła, szczególnie ważne dla najmłodszych jest spotkanie z Panem Bogiem w telewizyjnych rekolekcjach wielkopostnych. Rekolekcje dla dzieci poprowadzi ks. Adam Węgrzyn SDB. Konwencja nauk rekolekcyjnych dla najmłodszych zostanie utrzymana w stylistyce programu „Ziarno”. Pojawi się w nich także Ciocia Ewelina i s. Maria Trukan FMA, która przy pomocy doświadczeń naukowych zachęci dzieci do szukania i rozpoznawania Pana Boga w świecie.
Rekolekcje dla młodzieży 22-24 marca (poniedziałek-środa), godz. 12:30, TVP3
Trudne sprawy dorastania, brak kontaktu z przyjaciółmi, często samotność i brak wsparcia –to tematy, które stały się szczególnie ważne dla młodzieży w okresie pandemii. Młody człowiek często nie wie, gdzie szukać wsparcia. Dlatego Redakcja katolicka przygotowuje rekolekcje właśnie dla młodzieży. Cykl trzech spotkań wielkopostnych, opartych na czytaniach z Pisma Świętego, poprowadzi o. Lech Dorobczyński OFM wraz z twórcami programu młodzieżowego „Studio Raban” – Pauliną Worożbit oraz Michałem „Paxem” Bukowskim.
Rekolekcje dla dorosłych 26-28 marca (piątek-niedziela), godz. 20:30, TVP3
Rekolekcje wielkopostne to szczególny czas, który pozwala lepiej i głębiej przygotować się do świąt Zmartwychwstania Pańskiego. To właśnie podczas rekolekcji zgłębiamy mękę Chrystusa i uświadamiamy sobie prawdy, o których na co dzień często zapominamy, żyjąc w zamknięciu i codziennych trudnościach. Dzisiejszy świat staje się coraz bardziej obojętny i nieczuły na biedę, samotność i krzywdę innych. Człowiek zatroskany, człowiek znękany, samotny, często odpowiedź na dręczące go pytania, otrzymuje właśnie podczas rekolekcji. Męka, Śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa dają nadzieję współczesnemu człowiekowi. Wychodząc naprzeciw wielkiemu zapotrzebowaniu na Słowo Boże, Redakcja katolicka przygotowuje cykl trzech spotkań rekolekcyjnych, które poprowadzi ks. Wojciech Węgrzyniak.
Każda seria rekolekcji (dzieci, dorośli, młodzież) odbędzie się w cyklu 3 odcinków, każdy o czasie 23 minut.
Rekolekcje będą również dostępne na VOD (w odpowiednim czasie prześlemy link) oraz w mediach społecznościowych:
Dla dorosłych – https://www.facebook.com/ziemianiebotvp/
Dla dzieci – https://www.facebook.com/ziarnotvp/
Dla młodzieży – https://www.facebook.com/StudioRabanTVP/
Można również zobaczyć kulisy powstawania Jasełek - na rozbawienie ducha:
Ogłaszamy, orzekamy i określamy, że nauka, która utrzymuje, iż Najświętsza Maryja Panna od pierwszej chwili swego poczęcia - mocą szczególnej łaski i przywileju wszechmocnego Boga, mocą przewidzianych zasług Jezusa Chrystusa, Zbawiciela rodzaju ludzkiego - została zachowana nietknięta od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego, jest prawdą przez Boga objawioną i dlatego wszyscy wierni powinni w nią wytrwale i bez wahania wierzyć.
Tym samym kto by tej prawdzie zaprzeczał, sam wyłączyłby się ze społeczności Kościoła, stałby się odstępcą i winnym herezji.
Maryja od momentu swojego poczęcia została zachowana nie tylko od wszelkiego grzechu, którego mogłaby się dopuścić, ale również od dziedziczonego przez nas wszystkich grzechu pierworodnego. Stało się tak, chociaż jeszcze nie była wtedy Matką Boga. Bóg jednak, ze względu na przyszłe zbawcze wydarzenie Zwiastowania, uchronił Maryję przed grzesznością. Maryja była więc poczęta w łasce uświęcającej, wolna od wszelkich konsekwencji wynikających z grzechu pierworodnego (np. śmierci - stąd w Kościele obchodzimy uroczystość Jej Wniebowzięcia, a nie śmierci). Przywilej ten nie miał tylko charakteru negatywnego - braku grzechu pierworodnego; posiadał również charakter pozytywny, który wyrażał się pełnią łaski w życiu Maryi.

W czasie objawień w Lourdes w 1858 r. Maryja potwierdziła ogłoszony zaledwie cztery lata wcześniej dogmat. Bernardecie Soubirous przedstawiła się mówiąc: "Jestem Niepokalane Poczęcie".
Kościół na Wschodzie nigdy prawdy o Niepokalanym Poczęciu Maryi nie ogłaszał, gdyż była ona tam powszechnie wyznawana i praktycznie nie miała przeciwników.
Warto zwrócić uwagę, że teologia rozróżnia niepokalane poczęcie i dziewicze poczęcie. Niepokalane poczęcie dotyczy ustrzeżenia Maryi od chwili Jej poczęcia od grzechu pierworodnego (przywilej, cud w porządku moralnym). Dziewicze poczęcie polega natomiast na tym, że Maryja poczęła w sposób dziewiczy "za sprawą Ducha Świętego" Boga-Człowieka, Jezusa Chrystusa (przywilej, cud w porządku natury).

Zgodnie z kanonem 1246 Kodeksu Prawa Kanonicznego w dniu dzisiejszym mamy obowiązek uczestniczyć w Eucharystii. Jednakże na mocy dekretu Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z 4 marca 2003 r. Polacy są zwolnieni z tego obowiązku (ze względu na fakt, że nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy). Nie jesteśmy zatem zobowiązani do udziału we Mszy św. i powstrzymania się od prac niekoniecznych. Jeśli jednak mamy taką możliwość - powinniśmy wziąć udział w Eucharystii.
żródło informacji: brewiarz.pl - https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/12-08a.php3